tworzenie nowych odmian roślin co powinniśmy wiedzieć

tworzenie nowych odmian roślin co powinniśmy wiedzieć

Czy możecie mi wskazać serwis, na którym dowiem się, jak dokładnie działa odstępstwo rolne?

Bany07

Posty: 14

 
Ja kupuję zawsze materiał siewny od zarejestrowanych hodowców, zbieram wszystkie dane i nie mam żadnych problemów formalnych, więc trzeba się trochę skoncentrować.

Krzychoo

Posty: 9

 
Prawo nakazuje użytkowanie kwalifikowanego materiału siewnego, więc nie widzę nic złego w tym, że hodowcy roślin skupiają się we wspólnotach i bronią własnych interesów.

Ptaszyna

Posty: 12

 
Agencja Nasienna (www.agencjanasienna.pl) to podmiot, którego szukasz. Mają wszystkie niezbędne informacje dotyczące aspektu hodowania nowych odmian, finansują nawet ten biznes. Można się dogadać z nimi na telefon. Ogólnie to organizacja hodowców, zrzeszająca coraz więcej podmiotów. Właściciele nowych odmian roślin muszą przecież je chronić, a agencja umożliwia to w sprawnej formie, więc w razie wątpliwości pytaj ją o fakty prawne. Odpowiadają natychmiast.

Olipet56

Posty: 19

 
I tak opłaty licencyjne są stosunkowo niskie, a hodowcy bardzo często przegrywają samodzielną walkę o własne prawa, zresztą zgodne z obowiązującą ustawą z 2003 roku.

zakk87

Posty: 15

 
Coraz więcej odmian roślin trafia w ręce typowych korporacji i jest duży problem z opłatami. Potrzeba na tym rynku decentralizacji, żeby nie zaistniało ryzyko monopolu.

frezzzer

Posty: 14

 
Nie rozumiem rolników, którzy nie zgadzają się z opłatami za wykorzystywanie określonych odmian roślin. Za piractwo w końcu też są kary.

1AdamoSk

Posty: 18